STAROSTLIVOSŤ O  RUKY A NECHTY

Choroby nechtov

Vzhľad, zafarbenie i štruktúra nechtov vypovedá veľa o vašom zdravotnom stave. Prejaví sa na nich dokonca aj rakovina! Tu Vám predstavíme niekoľko druhov chorôb nechtov a ich stručnú charakteristiku.

Biele fľaky alebo Leukonýchia

Biele fľaky alebo Leukonýchia je označenie pre biele škvrnky na povrchu nechtovej platničky a ich výskyt zapríčiňuje poškodenie nechtového lôžka v rastovej fáze nechta. Je to bežný problém a najlepšia prevencia je opatrnejšie zaobchádzanie s vlastnými nechtami. Chráňte si nechty! Bezbolestné ranky sú vlastne malé vzduchové bublinky, ktoré po čase odrastú. Nejestvuje na ne žiadna liečba. Škvrnky jednoducho prekryte farebným lakom na nechty.

Biele fliačiky, hrboľčeky alebo rozštiepené konce

Biele fliačiky, hrboľčeky alebo rozštiepené konce môžu signalizovať, že sa v tele rozvíja nejaká choroba. Nechty ukážu chorobu pečene, pľúc i srdca. Príliš biele nechty sú obyčajne iba znakom starnutia, ale úplne biele nechty varujú pred niektorým z ochorení pečene. 
Žltá farba napovedá, že necht najskôr zachvátilo plesňové ochorenie, ale dosť dobre sa môže jednať i o prvotné príznaky niektorých problémov vnútorných orgánov.

Tmavé nechty s modrým odtieňom

Tmavé nechty s modrým odtieňom, rovnako ako končeky prstov na všetkých končatinách upozorňujú organizmus, že sa potýka s nedostatkom kyslíka. Môže sa jednať o nepríjemné pľúcne obštrukcie.

Zlámané nechty

Zlámané nechty hovoria o poruche štítnej žľazy. Napuchnuté nechtové lôžko je zase príznakom niektorých ochorení imunity. Zmeny na nechtoch môžu znamenať veľa rôznych vecí, ale niekedy tiež nemusia znamenať nič. Jediným dôvodom k urýchleniu liečby je čierny pruh v rohovine nechtu. To môže byť totiž signál skutočne nebezpečného nádoru. Keď sa vám pozrie človek na nechty, vie, čo znamenajú rôzne ryhy alebo škvrny, dozvie sa veľa o vašom zdravotnom stave. Môžu byť príznakom nedostatku vápnika alebo zinku. Dodajte preto svojmu telu viac mliečnych výrobkov. Priečne ryhy bývajú dôsledkom prechodenej infekčnej choroby. Niekedy sa ale objaví tiež poranenie nechtového lôžka. Väčšinou samé zmizne.

Pozdĺžne ryhy

Pozdĺžne ryhy sú pozdĺžne žliabky na povrchu nechta. Môžu byť plytké alebo hlboké. Hlbšie väčšinou spôsobí vážna choroba alebo užívanie silných liekov. Povrchové sú zvyčajne následkom mechanického poranenia, napríklad ak sa udrieme. Poukazujú aj na nedostatok tekutín. Ak ich neodstráni zlepšený pitný režim, navštívte lekára. Mohli by súvisieť so zlým prekrvením končatín.

Hnedočierne škvrny

Hnedočierne škvrny môžu skrývať neškodné materské znamienko, ale tiež veľmi nebezpečnú rakovinu kože. Pokiaľ máte podozrenie, že s vami nie je všetko v poriadku a stav vašich nechtov o tom napovedá, objednajte sa u lekára. Začať môžete už na kožnom.

Zádery

Zádery sú voľne visiace kúsky kože oddeľujúcej sa z nechtového valu, a ak si ich strhneme alebo odhryzneme, bude nás to veľmi bolieť. Odstraňujte ich výhradne nožničkami na kožtičku ešte skôr, než sa vám bolestivo zapália.

Hrubnutie nechtov

Hrubnutie nechtov sa nazýva onychauxia a vyskytuje sa na nechtoch na nohách. Je zapríčinené neustálym tlakom na prsty v primalých alebo úzkych topánkach. Liečba je jednoduchá: nenoste tesnú obuv a nechty si zbrusujte natenko, až kým vám nezačnú rásť normálne.

Onychofágia

Onychofágia je grécky výraz pre obhrýzanie nechtov. Niektorí ľudia si sústavne obhrýzajú nechty až do krvi, čím si celkom poškodia nechtovú platničku, takže im nezostane takmer žiadna plocha nechta. Obnažia si nechtové lôžko, ktoré môžu ľahko napadnúť bakteriálne a plesňové infekcie. Nehovoriac o tom, že je to veľmi bolestivé. Skúste si prestať obhrýzať nechty tak, že budete používať lak s odpornou príchuťou. To by vás naozaj malo odradiť.

Krehkosť a lámavosť

Krehkosť a lámavosť nechtov prezradí skôr ich štruktúra než vzhľad. Sú veľmi tvrdé a o niečo hrubšie ako zdravé nechty. Veľmi ľahko sa drobia, štiepa a lámu, lebo celkom stratili pružnosť. Dorastajú síce do úctyhodnej dĺžky, bývajú však ohnuté alebo zakrivené. 
Lámavé nechty sú matné a vysušené. Ich nepekný vzhľad zapríčiňuje časté používanie čistiacich prostriedkov alebo manuálna práca. Ani nadmerné odlakovávanie im nepridá na kráse. 
Krehkosť nechtov však môže spôsobiť aj prehnané ošetrovanie spevňovačom. Prostriedky na spevnenie nechtov naozaj pomáhajú zosilniť mäkké nechty, ale netreba to s nimi preháňať, lebo sa nechty začnú lámať. Prestaňte ich používať, hneď ako vám nechty spevnejú, ale ešte nestratili pružnosť. 
Lámavé nechty sú suché a dehydrované, preto ich ošetrujeme mastnými aj hydratačnými krémami s obsahom ochranných látok zamedzujúcich vysychaniu pokožky. Nedostatočná hydratácia nechty vysuší, a budú ešte tvrdšie a krehkejšie. A to lámavým nechtom vôbec neprospieva! 
Ak sa krehký necht poškodí, zlomí sa v nižšej časti nechtovej platničky, čo si vyžaduje okamžité ošetrenie, aby mohol opäť správne rásť. 
Výživa: Lámavým nechtom najväčšmi prospievajú pravidelné dávky vitamínov C, D a E ktoré bránia ich zhrubnutiu a nepeknému sfarbeniu. Takisto napomáhajú vstrebávaniu ostatných výživných látok, ktoré zabezpečujú nechtom pružnosť a dostatočnú pevnosť. Zvýšte prísun tekutín a budete mať dostatočne hydratované a pekné do ružova sfarbené zdravé nechty. 
Starostlivosť: Správna kombinácia olejov, zvlhčujúcich krémov a prípravkov na báze vody vám pomôže v boji za obnovenie pružnosti lámavých nechtov. Doprajte si teplé zábaly a pravidelne používajte krém a olejček na spevňovanie kožtičky, aby sa vám nechty už nikdy nelámali! Používajte šetrný vyživujúci odlakovač bez alkoholu a nechty si strihajte nakrátko, aby ste sa vyhli ich lámaniu a štiepaniu.

Suché nechty

Suché nechty sú matné, ryhované a kožtička okolo nich i pokožka na konci prsta je veľmi vysušená. Ľahko sa štiepia a voľný okraj sa často drobí. Príliš suché nechty sú hrubšie, pretože odumreté bunky sa vo zvýšenom množstve ukladajú v podobe keratínu na nechtovú platničku. Nechty vysušuje práca so silnými čistiacimi prostriedkami a bielidlami bez ochranných rukavíc. Nepriaznivé chladné počasie takisto nadmerne vysušuje pokožku na rukách. Akútne či chronické ochorenie alebo nedostatok mastných kyselín v strave má za následok suchšie nechty. 
Nadmerné odlakovávanie tiež odoberá nechtom prirodzenú vlhkosť, pretože odlakovače obsahujú alkohol. Časté leštenie a nalepovanie umelých nechtov spôsobuje štiepenie, a naš vlastný necht sa stane veľmi krehký. 
Pripomeňme si, že príliš suché nechty trpia nedostatkom maziva, nie vlhkosti, a preto na ošetrovanie rúk a kožtičky používajte mastnejšie krémy. Na vysušených rukách a nechtoch sa môžu objaviť veľmi bolestivé trhlinky, preto si ich pravidelne krémujte. 
Výživa: Suchým nechtom prospejú zvýšené dávky tukov vo forme mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú najmä v prvosienkovom a olivovom oleji. Rastlinné oleje vo všeobecnosti vynikajúco pôsobia na bunkové steny, preto budú nechtové bunky vo fáze rastu menej náchylné na stratu vláčnosti. 
Starostlivosť: Nezabúdajte, že suché nechty prahnú po dostatočnom zvláčnení. Pravidelne si natierajte ruky špecialnym olejčekom na nechty alebo krémom a nevynechajte ani jemnú kožtičku okolo nechtov. Ak sa budete krémovať denne, budete mať na rukách hebkú pokožku, nechty sa vám nebudú drobiť ani štiepiť a nebudete mať zádery. Horúce olejové alebo parafínové zábaly tiež dokážu zázraky. Ošetrenie, podobné tomu v kúpeľoch, urýchli rast nechtov a zmierni prejavy agresívnych vplyvov prostredia, ktoré vysušujú nechty, a preto si ho dožičte aspoň raz za mesiac.

Dehydrované nechty

Dehydrované nechty sa veľmi líšia od suchých nechtov. Dehydratáciu spôsobuje nedostatok vody, nie maziva v nechtoch, ktoré sú matné a štiepia sa. Sú tenšie a slabšie ako suché nechty, ale na prvý pohľad sú takisto matné a krehké. Vo vyššom veku tkanivá strácajú vodu, a preto majú zrelšie ženy veľmi často dehydrované nechty. So stúpajúcim vekom klesá v krvi hladina hormónov, bielkovín a výživných látok. Nechtové lôžko trpí nedostatkom zvlhčujúcich a výživných látok a vody. Dehydratáciu nechtov môže spôsobiť aj zlé prekrvenie rúk a nôh. Či je už slabšie prekrvenie končatín dedičné alebo ho spôsobuje nejaká porucha, zvykne zapríčiniť žltkasté alebo modrasté sfarbenie nechtov. S pribúdajúcimi rokmi sa rast nechtov spomaľuje, pretože v krvi nám koluje menej výživných látok. Ak chceme nechtové bunky omladiť a naštartovať proces ich delenia, musíme zabrániť dehydratácii a zlepšiť prekrvenie v prstoch na rukách a na nohách každodennou pravidelnou masážou nechtov. 
Výživa: Vitamíny skupiny B, najmä B2, B7 a B12, posilňujú nechtové bunky a vyživujú nechtové lôžko. Tieto vitamíny takisto zvyšujú vstrebávanie výživných látok potrebných pre zdravý rast pekných nechtov. V staršom veku prijímame v strave menej vápnika, ktorý je dôležitý pre zdravé nechty, pevné kosti a hebkú pleť. Najviac vápnika obsahujú mliečne výrobky, ale môžeme ho telu dodať aj vo forme tabliet. 
Starostlivosť: Dehydrované nechty si vyžadujú starostlivosť a ich pravidelné ošetrovanie je zložitejšie než pri iných druhoch poškodenia nechtov. Predovšetkým by sme mali pravidelne používať kvalitné pleťové mlieko na báze vody, určené špeciálne na starostlivosť o ruky. Krémová maska a peeling rozjasnia pokožku rúk a odstránia z nechtov odumreté bunky, ktoré vyzerajú ako drobné šupinky. Správny pitný režim zvýši obsah vody v krvi a tým aj v nechtoch. Pravidelná masáž rúk zvýši prekrvenie prstov a nechtov, aby opäť nadobudli pôvodné zdravie a krásu.